Podpora metodiky TOGAF v nástroji Enterprise Architect

TOGAF (The Open Group Architecture Framework) je mezinárodně uznávaný standard pro řízení tvorby enterprise architektury. Nabízí ucelený pohled na návrh, plánování, implementaci a řízení projektu. Jedná se o původně americký koncept spadající pod Ministerstvo obrany, dnes je však TOGAF vyvíjen nezávislou organizací The Open Group a jedná se o světově nejpoužívanější standard v oboru IT a enterprise architektury.

TOGAF popisuje sadu „nejlepších praktik“ v oboru a pokrývá všechny oblasti od vývoje konkrétního řešení až po dlouhodobé strategické řízení organizace. Je vhodný především pro velké firmy s komplexním IT prostředím a konzultační organizace, které se zabývají problémy v IT. TOGAF funguje velmi dobře jako prevence nadbytečných finančních ztrát, nástroj k maximálnímu využití technologických investic, lepšímu propojení businessu a IT, prodloužení životnosti IT systémů a rychlejšímu prosazení firemní strategie.

TOGAF v aplikaci Enterprise Architect
Pouhé využití metodiky TOGAF není zpoplatněno, v nástroji Enterprise Architect je však TOGAF podporován formou placeného rozšíření MDG Technology for TOGAF Version 2.0. Tento plug-in podporuje standard TOGAF 9, implementuje ADM metodu vývoje enterprise architektury, metodologii vývoje softwaru SPEM 2.0, metodologii modelování servisně orientované architektury SoaML, modelování byznys plánu BMM a je přístupný pro aplikaci Enterprise Architect verze 7.5 a výše.

Rozšíření MDG Technology for TOGAF Version 2.0 lze pořídit ve standardním vydání nebo formou tzv. floating licence, která na rozdíl od standardní verze není svázána s konkrétní instalací aplikace Enterprise Architect, ale může být spuštěna více uživateli současně podle počtu zakoupených „plovoucích“ licencí.

Začínáme s TOGAF
Po zakoupení rozšíření MDG Technology for TOGAF Version 2.0 stačí jednoduchá instalace a program je připraven k použití. Pro přístup ke standardu TOGAF je nutné vytvořit nový projekt enterprise architektury a v nabídce Add-Ins vybrat TOGAF a Insert New Framework Model. Poté stačí vyplnit jméno modelu a po potvrzení by se měl vytvořit nový základní TOGAF model a zobrazit TOGAF ADMInterface diagram, kolem kterého lze vystavět celou enterprise architekturu pomocí TOGAF diagramů a jejich vzájemných vztahů.

Práce s TOGAF
S pluginem MDG Technology for TOGAF Version 2.0 integrovaným do aplikace Enterprise Architect lze pracovat prostřednictvím několika nových nástrojů a nabídek, jedná se o:

 • TOGAF Interface Diagram - Jde o základní model pro práci s TOGAF frameworkem. Slouží jako zastřešující diagram pro vývoj celé enterprise architektury. Dvojklikem na kteroukoliv jeho
  část lze přejít na model nebo diagram korespondující s určitou fází vývoje enterprise architektury.
 • TOGAF Model Structure - Jednotlivé fáze ADM modelu vývoje architektury a další diagramy lze nalézt také v této stromové hierarchické struktuře v záložce Project Browser v levé části
  pracovní plochy.
 • TOGAF Add-In Menu - Toto menu lze nalézt v hlavní menu nabídce Add-Ins jako podmenu TOGAF, které obsahuje základní možnosti práce s TOGAF frameworkem.
 • TOGAF Diagrams - Jedná se o nové typy diagramů, které lze nalézt v nabídce New Diagram.
 • TOGAF Toolbox Pages - Toolbox Pages jsou nabídky elementů a jejich možných vzájemných vztahů pro všechny druhy TOGAF diagramů. Po vytvoření některého z TOGAF diagramů se
  zpravidla otevře také příslušná Toolbox nabídka.
 • TOGAF Tasks - Je nabídka nejčastěji používaných úkonů v rámci standardu TOGAF. Zobrazuje se v panelu úkonů Tasks Pane, který lze aktivovat v hlavním menu View.
 • Tagged Values - Slouží k přiřazení speciálních parametrů elementům TOGAF. Zobrazit nabídku Tagged Values lze v hlavním menu View | Tagged Values.
 • TOGAF Linked Document Templates - Umožňují propojení konkrétního dokumentu, například RTF nebo HTML, s elementem TOGAF příkazem New Linked Document.

Závěr
Metodika TOGAF nabízí velmi přehledné a efektní řízení tvorby enterprise architektury. Umožňuje vývoj systémů z hlediska IT architektury i business modelu firmy. Podpora standardu TOGAF v aplikaci Enterprise Architect přináší široké možnosti tvorby enterprise architektury od vývoje konkrétních řešení až po prosazování dlouhodobých strategických cílů organizace.

Zaujaly Vás možnosti standardu TOGAF? Máte problémy s jeho implementací? Využijte našich služeb. Analytici společnosti Dataprojekt s.r.o. jsou certifikováni v metodice TOGAF, nabízejí školení i konzultace a mohou Vám pomoci s praktickým využitím v konkrétní situaci.

Leave a comment

Filtered HTML

 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.