Podpora modelování SoaML v aplikaci Enterprise Architect

Co to je SoaML
SoaML (Service oriented architecture Modeling Language) je modelovací jazyk, který využívá prvky UML (Unified Modeling Language) a vlastní modely k popisu a návrhu služeb servisně orientované architektury. Službu zde můžeme chápat jako určitou nabídku schopností nebo funkcionalitu, která je popsána svým rozhraním a je dostupná danému prostředí. Servisně orientovaná architektura je pak princip tvorby softwaru, ve kterém je jeho celková funkčnost rozdělena na několik autonomních jednotek, tzv. služeb.

Tento přístup sebou přináší nezávislost na platformě, schopnost spolupráce služeb různého charakteru i různého dodavatele a vysokou efektivitu a flexibilitu celého systému.
SoaML je open source specifikace konzorcia OMG (Object Management Group) a na rozdíl od standardního modelovacího jazyka UML nebo metodiky TOGAF umožňuje popis servisně orientované architektury na dostatečně konkrétní úrovni. Zabývá se popisem služeb, jejich závislostmi, funkčními schopnostmi, nabízí standardizovaný popis služby jako žadatele i poskytovatele funkcionalit, pracuje s přenosovými protokoly a výměnou zpráv mezi službami, reflektuje pravidla pro používání a nabízení služeb a poskytuje klasifikaci služeb a integraci s OMG Business Motivation Modelem enterprise architektury.

SoaML v aplikaci Enterprise Architect
Jazyk pro modelování servisně orientovaných architektur SoaML je v nástroji Enterprise Architect podporován ve verzi Corporate, Business, Systems Engineering, Software Engineering a Ultimate. Je zde součástí rozšíření MDG Technology (Mode Driven Generation), které nabízí specializované technologie, modelovací jazyky, UML profily a frameworky a je integrováno v instalátoru aplikace Enterprise Architect.

Práce se SoaML
SoaML umožňuje jednoduché a rychlé modelování architektur založených na službách. Enterprise Architect realizuje SoaML prostřednictvím:

  • dvou typů SoaML diagramů,
  • SoaML Toolbox panelů
  • SoaML elementů a jejich vzájemných vztahů

SoaML nabízí dva nové typy diagramů - SoaML Component Diagram a SoaML Sequence Diagram, které jsou dostupné v nabídce Project | Add diagram. Toolbox panely se SoaML elementy a jejich vztahy lze otevřít v menu More Tools | Mind Mapping. Pro oba typy SoaML diagramů jsou tak k dispozici specifické elementy a možnosti jejich kooperace, které lze mimo SoaML Toolbox panely získat z tzv. Toolbox Shortcut Menu stisknutím mezerníku na pozadí diagramu nebo využít tzv. Quick Linker v rohu každého elementu.

Pro aktivaci či deaktivaci technologie SoaML v aplikaci Enterprise Architect lze využít nabídku Settings | MDG Technologies.

Závěr
Specifikace SoaML nabízí pokročilé modelování a návrh servisně orientovaných architektur a architektur založených na službách. Umožňuje vývoj vysoce efektivních a agilních systémů s nezávislostí na platformě a širokými možnostmi kooperace s jinými systémy a službami. Podpora jazyka SoaML v aplikaci Enterprise Architect přináší nové možnosti tvorby enterprise architektur s využitím služeb, které zvyšují flexibilitu a konkurenceschopnost podniku.

Zaujaly Vás možnosti servisně orientovaných architektur? Zajímají Vás podrobnosti specifikace SoaML? Potřebujete poradit s implementací? Využijte našich služeb. Odborníci společnosti Dataprojekt s.r.o. Vám rádi poskytnou SoaML školení i osobní konzultace a poradí Vám s konkrétním problémem a využitím v praxi.

Leave a comment

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.