Představení nástroje Enterprise Architect

Základní informace
Enterprise Architect je komplexní modelovací a vývojářský nástroj z dílny australské softwarové společnosti Sparx System. Lze jej s úspěchem využít pro návrh a vytváření softwarových systémů i pro modelování podnikových procesů. Obsahuje také plnou podporu životního cyklu těchto modelů. Mezi jeho uživatele patří podnikoví analytici i programátoři v malých vývojářských firmách i ve velkých mezinárodních společnostech. V současnosti (srpen 2012) je k dispozici verze s označením 9.3.

Podpora syntaxí
Výchozí specifikací nástroje Enterprise Architect je UML 2.4.1 (úplná podpora všech 14 UML ea diagramdiagramů), pro kterou je k dispozici množství rozšiřujících profilů. Kromě toho je možné využívat řadu dalších otevřených standardů pro návrh a modelování softwarových a podnikových systémů: BPMN, BPEL, SysML, SoaML, SPEM, Archimate, XSD, WSDL…). K dispozici je rovněž podpora rámců (frameworks), jako jsou Zachman Framework, TOGAF, UPDM nebo SOMF.

Repository
V Enterprise Architect je k dispozici výkonné úložiště (repository) pro uchovávání a sdílení modelů, které mohou využívat i rozsáhlé týmy. K jednotlivým modelům a elementům je možné výhodně přistupovat bez toho, že by je bylo nutné vyhledávat v hierarchické struktuře. Je podporováno snadné generování dokumentů a reportů ve formátech HTML a RTF pomocí úplného WYSIWYG šablonového editoru.

Edice nástroje Enterprise Architect
Enterprise Architect je dostupný v několika edicích, které se liší podporou práce s modely a možnostmi týmové spolupráce:

 • Základní edice Desktop s podporou UML modelování, řízení podnikových procesů by měla vyhovovat potřebám individuálních návrhářů a vývojářů. Díky otevřenému rozhraní COM je možné
  Enterprise Architect rozšiřovat o nové funkcionality a integrovat s dalšími aplikacemi.
 • Pokročilejší edice Professional, určená pro malé analytické a vývojářské skupiny, umožňuje navíc síťové sdílení, datové modelování, přístup k projektovému diskusnímu fóru a generování
  zdrojových kódů a jejich synchronizaci s modely (podporovány jsou jazyky C#, C++, Visual Basic, PHP, Java, VB.Net a mnoho dalších). Je podporován přístup k rozšiřujícím nástrojům
  MDG (Model Driven Generation)Technologies a k rozšíření MDA (Model-driven Architecture), umožňujícímu modelové transformace.
 • Edice Corporate je zaměřena na potřeby velkých vývojařských společností. Je podporováno ukládání do relačních databází (MSSQL, MySQL, PostgreSQL, Oracle, Progress Open Edge,
  MSDE), verzování a audit modelů a bezpečnost založená na rolích (je možné přesně definovat přístup k modelům až na úroveň elementů).
 • Pro práci na komplexních projektech mohou přijít vhod nejpokročilejší edice Business and Software Engineering a Ultimate.

U vyšších edic si je možné zvolit mezi licencí pro jeden počítač a floating licencí. Ceny licencí vycházejí ve srovnání s podobně zaměřenými nástroji velmi výhodně – edici Desktop si je možné pořídit již za částku 3 024 Kč, Professional vyjde na 4 450 Kč a Corporate na 5 350 Kč vč. DPH.

Leave a comment

Filtered HTML

 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.