Zachmann Framework III. - Podpora v aplikaci Enterprise Architect

Zachmann Framework je velmi známý a hojně využívaný rámec pro plánování, organizování a dokumentaci enterprise architektury. V aplikaci Enterprise Architect je k dispozici prostřednictvím placeného rozšíření MDG Technology for Zachmann Framework, které nabízí intuitivní vizuální rozhraní, praktické startovní modely, hierarchickou strukturu diagramů pro každou buňku frameworku a validaci modelů. Rozšíření MDG Technology for Zachmann Framework je možné pořídit ve standardní verzi nebo s využitím tzv. floating licence, která není svázána s konkrétní instalací aplikace Enterprise Architect a může být provozována více uživateli současně v závislosti na počtu zakoupených „plovoucích“ licencí. Začínáme se Zachmann Frameworkem Po zakoupení rozšíření MDG Technology for Zachmann Framework stačí jednoduchá instalace a framework je připraven k použití. Pro přístup k jeho možnostem je třeba vytvořit nový projekt enterprise architektury, v nabídce Add Model Wizard zvolit MDG Technology for Zachmann Frameworkzachmann_framework a v panelu Name vybrat Zachmann Framework Model. Po potvrzení by se měl vytvořit nový základní model pro Zachmann Framework a zobrazit Zachmann Interface Diagram, kolem kterého lze vystavět celou enterprise architekturu s využitím Toolbox panelů, které obsahují elementy a vazby pro každou buňku v Zachmannově klasifikačním frameworku. Práce se Zachmann Frameworkem S rozšířením MDG Technology for Zachmann Framework integrovaným do aplikace Enterprise Architect lze pracovat prostřednictvím několika nových nástrojů a nabídek:
 • Zachmann Framework Interface Diagram - Jedná se o základní model pro práci se Zachmann Frameworkem. Slouží jako šablona pro vývoj celé podnikové architektury a každá jeho buňka vede na relevantní diagram popisující danou problematiku.
 • Zachmann Framework Model Structure - Obsahuje jednotlivé buňky Zachmann Frameworku v přehledném hierarchickém uspořádání v záložce Project Browser v levé části pracovní plochy.
 • Zachmann Framework Model Template - Je základní startovní model, jakási šablona, nad kterou lze postavit enterprise definici kterékoliv buňky v Zachmann Frameworku. Nový Zachmann Framework Model lze do projektu přidat stisknutím pravého tlačítka myši na kořenovém uzlu v hierarchii projektu a z kontextového menu vybrat Add Model using Wizard. Poté se objeví dialog, kde je třeba v panelu Technology vybrat MDG Technology for Zachmann Framework, vedle zaškrtnout Zachmann Framework Model a potvrdit.
 • Zachmann Framework Add-In Menu - Toto menu je k dispozici v hlavní nabídce Add-Ins jako podmenu Zachmann Framework Technology a obsahuje základní možnosti práce se Zachmann Frameworkem.
 • Zachmann Framework Diagrams - Jsou nové typy diagramů Zachmann Frameworku dostupné z nabídky New Diagram. Jedná se o všechny typy diagramů, které jsou třeba pro vyplnění celé klasifikační tabulky Zachmann Frameworku. Jde o základní Zachmann Framework Interface Diagram a několik diagramů typu Planner, Owner, Designer, Builder a Subcontractor.
 • Zachmann Framework Toolbox Pages - Tyto Toolbox panely jsou k dispozici v nabídce More tools | Zachmann Framework a nabízejí elementy a jejich vzájemné vztahy pro všechny diagramy Zachmann Frameworku.
 • Tagged Values - Slouží k přiřazení speciálních parametrů elementům Zachmann Frameworku. Zobrazit nabídku Tagged Values lze v hlavním menu View | Tagged Values.
 • Zachmann Framework Tasks - Je nabídka nejčastěji používaných úkonů v rámci Zachmann Frameworku. Zobrazuje se v panelu úkonů Tasks Pane, který lze aktivovat v hlavním menu View. Pomocí této nabídky lze například provést analýzu Data Map diagramu, otevřít Zachmann Framework Interface Diagram, vygenerovat RTF či HTML report nebo otevřít matici vzájemných vztahů Relationship Matrix.
Závěr Standard Zachmann Framework je velmi mocný nástroj pro plánování a realizaci podnikové architektury. Pomáhá sladit obchodní činnost podniku s informační infrastrukturou a co nejlépe tak prosazovat dlouhodobé strategické cíle. Zjednodušuje podnikovou dokumentaci využitím intuitivních vizuálních modelů, které jsou snadno pochopitelné prakticky kýmkoliv a nabízí jednoduchý a flexibilní nástroj pro vývoj jakékoliv enterprise architektury.
Zaujaly Vás možnosti Zachmann Frameworku? Chcete vědět víc? Vyzkoušejte naše služby. Certifikovaní odborníci společnosti Dataprojekt s.r.o. Vám poskytnou školení Zachmann Frameworku i osobní konzultace a rádi Vám poradí s konkrétním problémem a využitím v praxi.

Leave a comment

Filtered HTML

 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.