RaQuest - pokročilá správa požadavků

RaQuest je rozšíření aplikace Enterprise Architect o pokročilou správu požadavků. Umožňuje efektivnější správu systémových i aplikačních požadavků a sledování jejich změn. Podporuje tzv. baselines a generování dokumentace v nejpoužívanějších formátech. RaQuest je tak ideální nástroj pro vývoj komplexních softwarových aplikací a informačních systémů.

RaQuest je především nástroj pro správu projektových požadavků. Umožňuje jejich vytváření, editaci, sledování změn prostřednictvím baselines, tisk a generování profesionální dokumentace ve formátech HTML, CSV, Word, Excel a RTF. Podporuje vytváření vzájemných vztahů mezi požadavky a jejich přehledné zobrazení v matici vztahů. Obsahuje rozšíření pro import požadavků z aplikace Microsoft Word a slovníček pro správu odborných termínů používaných v projektu.

RaQuest je navržen jako samostatná desktopová aplikace, ale velmi dobře jej lze integrovat s vývojovým prostředím Enterprise Architect. Ve spolupráci s tímto nástrojem umožňuje generování diagramů případů užití z projektových požadavků a konverzi případů užití do požadavků. Problémem není ani vytváření vztahů mezi požadavky a elementy UML diagramů či generování diagramů tříd z termínů ve slovníčku.

Použití
RaQuest nachází uplatnění především jako nástroj pro správu požadavků. Narozdíl od správy požadavků v EA však nabízí také možnost změny stavu požadavku, vytváření balíků jako potomků požadavku, výběr a editaci několika položek najednou a další.

RaQuest běží jako samostatná desktopová aplikace, jejíž hlavní okno obsahuje hierarchickou strukturu projektu v levé části a seznam požadavků v pravé části. Nový požadavek lze vytvořit příkazem Requirement | New Requirement z hlavního menu nebo příkazem New Requirement z kontextové nabídky vyvolané kliknutím pravého tlačítka myši na požadovaném balíku v okně Project Browser. S vytvořenými požadavky a jejich balíky pak lze manipulovat metodou drag and drop a jednoduše je tak přesouvat v rámci hierarchické struktury projektu.

V pravé části aplikace RaQuest se zobrazuje seznam všech požadavků s barevným rozlišením podle jejich aktuálního stavu. Pro zobrazení požadavků spadajících pouze do některého z balíků je třeba vybrat příslušný balík v okně Project Browser a zobrazit jeho požadavky příkazem List | Requirement List z hlavního menu. Složitější filtrování požadavků se provádí dialogem List | Filter List. Stačí nastavit parametry filtru a spustit filtrování tlačítkem Run.

Klíčovou schopností aplikace RaQuest je kromě správy požadavků také vytváření vztahů. Definování vztahů mezi jednotlivými požadavky se provádí metodou drag and drop mezi stromem projektu vlevo a seznamem požadavků v pravé části okna aplikace. Jednoduše stačí přetáhnou jeden požadavek na druhý. Vzájemné vztahy jednotlivých požadavků si pak lze zobrazit v přehledném diagramu příkazem Show Relationships Map na vybraném požadavku.

Správa změn požadavků se v aplikaci RaQuest provádí prostřednictvím tzv. baselines dobře známých z prostředí Enterprise Architect. S těmito „otisky okamžiku“ lze pracovat v okně Project | Manage Baselines. RaQuest dále nabízí poměrně široké možnosti dokumentace projektu. Pracuje především s formáty HTML, CSV, Microsoft Word, Excel a RTF. Pro vygenerování dokumentace je třeba vybrat požadované balíky požadavků v okně Project Browser a v hlavním menu File | Export si vybrat příslušný formát. Obdobným způsobem příkazem File | Import lze provést také importování požadavků z externího souboru.

Integrace s EA
Integrace aplikace RaQuest s prostředím Enterprise Architect přináší řadu výhod od společného datového formátu až po automatické generování UML elementů. Struktura projektového souboru .RQE aplikace RaQuest je totožná s formátem .EAP aplikace Enterprise Architect. Co se týče projektových požadavků a jejich vztahů, lze tedy s oběma formáty pracovat jak v prostředí RaQuest tak v prostředí Enterprise Architect. Ve spolupráci s EA RaQuest umožňuje generování případů užití z vytvořených požadavků příkazem Tools | Enterprise Architect features | Generate Use Cases. Příkazem Tools | Enterprise Architect features | Generate Classes from Glossary pak lze vytvořit UML třídy z vytvořeného slovníčku termínů. Dále příkaz Tools | Select EA's Requirement v aplikaci RaQuest vybere aktuálně vybraný požadavek také v prostředí Enterprise Architect. Obdobná funkce je v EA k dispozici v kontextovém menu vybraného požadavku pod položkou Add-In | Select RaQuest's Requirement.

Závěr
Aplikace RaQuest a jeho integrace s prostředím Enterprise Architect přináší pokročilé možnosti správy požadavků. Umožňuje definování vztahů mezi požadavky a UML elementy, sledování jejich změn prostřednictvím techniky založené na otiscích baselines, automatické generování UML elementů a vytváření profesionální dokumentace prostřednictvím nejpoužívanějších formátů jako je HTML, RTF i DOC. RaQuest je tak ideální nástroj pro vývoj komplexních aplikací a informačních systémů.

Rozšíření RaQuest si můžete zakoupit v našem e-shopu.

Zaujaly vás možnosti aplikace RaQuest? Rádi byste jej integrovali do vašeho pracovního procesu? Chcete vědět víc? Kontaktujte nás a využijte služeb certifikovaných školitelů společnosti Dataprojekt s.r.o. Poskytujeme obecná školení aplikace Enterprise Architect i osobní konzultace nad konkrétními problémy z praxe.

Leave a comment

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.