SysML a jeho podpora v Enterprise Architect

Co je SysML
SysML (Systems Modeling Language) je univerzální modelovací jazyk využívaný pro potřeby systémového inženýrství. Umožňuje určit rozsah, provést analýzu, návrh a verifikaci komplexních systémů, které mohou zahrnovat hardwarové a softwarové systémy, informace, personál a také různé procedury a nástroje. Nabízí prostředky pro grafické znázornění požadavků, chování, struktury a parametrů modelovaných systémů.

SysML je definován jako profil jazyka UML (využívá jeho stereotypy, tagged values a constraints). Nejsou zde však k dispozici úplně všechny prostředky, které poskytuje UML. V jazyce SysML jsou vynechány některé typy diagramů a konstruktů – díky tomu se jedná o uživatelsky přívětivý jazyk, který má menší rozsah než UML, a se kterým se pohodlně pracuje. Oproti UML jsou naopak přidány dva nové typy diagramů – parametric diagram (parametrický diagram) a requirement diagram (diagram požadavků).

Historie
První návrh na vývoj jazyka SysML se objevil na začátku r. 2001, kdy Mezinárodní výbor pro systémové inženýrství přijal návrh na přizpůsobení jazyka UML pro potřeby aplikací systémového inženýrství. V r. 2003 vytvořilo sdružení SysML Partners návrh open source specifikace, která byla poté v r. 2005 převzata konsorciem OMG jako SysML 1.0a. Z ní se o dva roky později vyvinula specifikace OMG SysML v. 1.0. Zatím poslední verze SysML v1.3 byla uvolněna v červnu 2012.

Srovnání jazyků SysML a UML
SysML poskytuje vhodnější prostředí pro systémové inženýrství než UML. Jeho sémantika lépe odpovídá požadavkům této disciplíny a zároveň je o něco pružnější. Překonává některá omezení, která souvisejí se softwarovým zaměřením jazyka UML. Ze 14 UML diagramů jich využívá pouze 7 (diagramy State Machine,Sequence,Use Case a Package a modifikované diagramy Activity, Block Definition a Internal Block).

Těchto 7 UML diagramů je doplněno o dva nové typy diagramů. Requirement diagram (diagram požadavků) dokáže výhodně znázornit funkční a výkonnostní požadavky spolu s požadavky na uživatelské rozhraní a přiřadit je k ostatním elementům daného modelu. Nebudete díky tomu odkázáni pouze na možnosti tradičních Use Case diagramů. Parametric diagram (parametrický diagram) dobře poslouží při výkonnostní a kvantitativní analýze. S jeho pomocí je možné znázornit constraints (omezení), kladené na systémové vlastnosti – např. na výkon, spolehlivost nebo kvantitu.

SysML přichází také s podporou snadno nastavitelných allocation tables (alokační tabulky), které umožňují jednoduchou požadavkovou, funkční i strukturální alokaci. UML naproti tomu nabízí pouze omezenou podporu tabulkových zápisů.

Implementace SysML v Enterprise Architect
OMG SysML™ je jednou z MDG technologií, které jsou podporovány nástrojem Enterprise Architect. SysML 1.2 je přímo zabudována v nejvyšších edicích Systems Engineering a Ultimate. Je však dostupný také jako rozšíření, které lze samostatně dokoupit.

K dispozici je podpora všech 9 typů SysML diagramů, které lze snadno vytvářet pomocí dialogu New Diagram. V Toolboxu naleznete sadu SysML stránek, které obsahují všechny podporované elementy a vztahy tohoto jazyka. Jednotlivé položky elementů a vztahů najdete také v menu rychlé volby Toolboxu a v Quick Linkeru. K dispozici je také podpora simulace parametrických SysML diagramů, díky které je možné analyzovat hlavní systémové parametry a provádět evaluaci klíčových metrik, jako jsou výkon, spolehlivost apod. V Enterprise Architect je rovněž zabudováno diskusní fórum, kde můžete vkládat příspěvky a zakládat vlákna, která usnadní komunikaci v rámci vašeho týmu.

V menu Toolboxu naleznete následující seznam SysML stránek:

 • Model Definition– umožňuje tvorbu modelů, package structures a views
 • Block Definition– tvorba bloků (blocks), constraint blocks, data & value types
 • Internal Block– tvorba blokových kompozic v rámci Internal Block diagramů
 • Parametrics– tvorba Parametric diagramů pomocí constraint blocks
 • Activity– tvorba Activity modelů
 • Interaction– tvorba Interaction a Sequence diagramů
 • State Machine– tvorba State Machine modelů
 • Use Case– tvorba Use Case modelů
 • Requirements– tvorba Requirements modelů

Závěr
Jazyk SysML nachází svoje uplatnění v oblasti systémového inženýrství, kde se pracuje s velmi komplexními systémy. Je definován jako profil jazyka UML, nabízí však oproti němu jednodušší uživatelské prostředí a dva nové typy diagramů. V nástroji Enterprise Architect je specifikace SysML 1.2 k dispozici jako rozšíření, které je přímo součástí jeho nejvyšších edic a které lze případně také samostatně dokoupit.

Leave a comment

Filtered HTML

 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.