Přerušování vazeb

Každý, kdo pracoval jen s trochu rozsáhlejšími modely, to zná. Mnoho entit, mnoho vazeb mezi nimi a jako naschvál je potřeba spojit associací dvě třídy, které jsou na opačných koncích diagramu. Co s tím? Přeskládat celý diagram kvůli jedné vazbě? To asi ne. Je to pracné, zpravidla pak přebývají jiné "čáry" a i kdyby se to náhodou povedlo, je téměř jisté, že o minutu později bude potřeba propojit dvě jiné entity a můžeme začít znovu. Křížit čáry? Natáhnout vazbu přes celý diagram? Jistě, jde to. Ale přehlednosti diagramu to nepřidá a estetičnosti také ne. A o skrývání vazeb raději nebudeme ani mluvit, to se pak přislušný diagram stává zcela zavádějící - obzvláště v modelech procesů.

Enterprise Architect naštěstí umožňuje potlačit část vazeb a tím učinit diagram přehlednější (pokud se to nepřežene). Tato možnost je však šikovně ukrytá a není lehké na ni přijít. Jak tedy na to?

  1. natáhneme požadovanou vazbu mezi příslušnými elementy
  2. je vhodné vazbu pojmenovat (atribut name) a to buď písmenem nebo číslem
  3. vazbu dvakrát zalomíme
  4. Na prostředním segmentu vazby (mezi dvěma zalomeními) vyvoláme levým tlačítkem myši kontextové menu a zvolíme příkaz Supress Line Segment

Tímto způsobem se skryjí veškeré segmenty vazby mimo těch, které bezprostředně navazují na elementy. Toto chování lze uvést do původního stavu obdobným způsobem ovšem se zvolením příkazu Show All Line Segments. Takto změněná vazba se chová naprosto stejně jako jakákoliv jiná, uvedené chování se týká jen vizuálna. Jen je třeba si dát pozor na případy, kdy je vazbě přiřazen stereotyp, ten se totiž nepřesune a po potlačení segmentů zůstane viset zhruba ve středu původní délky vazby. Je vhodné ho pak ručně umístit k jednomu konci vazby, nejlépe po směru předpokládaného čtení diagramu (tedy u procesu k elementu, ze kterého vychází "šipka"..

Ještě jednou bych rád upozornil, že je třeba této možnosti užívat z rozvahou. Pokud některé elementy na diagramu začnou připomínat ježka (tím, že do něj vede více takto přerušených vazeb) a celý diagram začne při pohledu z dálky vypadat jako bludiště, bylo by asi vhodnější jej dekomponovat do lépe čitelných částí.

Leave a comment

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.