Radosti a strasti s business procesy 2 - Společný nepřítel

"Dobrý den, co pro Vás mohu udělat?" " Ah? Ano ano, jistě, dobrý den, mé jméno je Výtečník a mám tu na třináctou hodinu sjednanou schůzku s panem ředitelem Rychlým." " Samozřejmě pane Výtečníku, pan ředitel Vás již očekává. Pojďte prosím tudy. Ťuk ťuk ťuk, pane řediteli, je tu pan Výtečník, může dále?" " Ano samozřejmě, ať jde, vždyť už tu na něj čekáme půl hodiny. Zajímalo by mne, kde se flákal. A Věruško prosím Vás, pošlete sem ÍTýho, tedy jsem chtěl říci pana Ladislava z informačního samozřejmě, děkuji."

"Tak tady Vás máme, už jsme se Vás nemohli dočkat. Mé jméno je Jaroslav Rychlý a tady je můj zástupce František (pevné a upřímné potřesení rukama) Nedáte si kávu nebo tak něco?" " Ano děkuji, káva by mi přišla vhod. Omlouvám se za pozdní příjezd, zdržela mne dopravní zácpa na Baranďáku, znáte to, jinak bych na takto důležitou schůzku samozřejmě přijel včas (kecá)." " Ale to je v pořádku, rádi jsme na Vás počkali (taky kecá), neměli jsme zrovna nic důležitého na práci (nekecá). Á, podívejme se kdopak to dorazil, Ladislav z informačního. Ládíku, tohle je pan Výtečník a měl by nám tady s něčím pomoci. A protože ty jsi náš nejlepší (a mizerně placený) machr na všechny ty počítače a severy...je to tak správně? Aha není, no to nevadí, prostě bychom byli rádi, kdybyste si to vyslechl s námi a případně nám sdělil svůj názor. Věruško? Věruško, prosím Vás, přineste nám všem kávu, děkuji."
Tak pane Výtečníku, řekněte nám prosím, co pro nás můžete udělat."
"Aha, hm hm. No abychom to dlouho nezdržovali:

Pošlu k vám pár lidí, co budou všechny vaše zaměstnance otravovat hloupýma otázkama. Potom nakreslí procesní mapy, kterým stejně bude rozumět možná akorát tak tady pan Ladislav. Nakreslí je v nástroji, který tady nemáte a nikdy mít nebudete, protože jedna jeho licence stojí víc než celá tahle vaše fabrika. Ten nástroj neumí exportovat nic jiného než obrázky do wordu, takže kdybyste si náhodou koupili nějaký levnější, bude vám to stejně houby platný, protože ty procesy z toho našeho už v životě nedostanete. A proto budete na každou změnu potřebovat mojí firmu, což vás bude něco stát. A abych nezapoměl, z toho co uděláme využijete tak deset procent a zaplatíte mi za to strašný prachy. Přijde vám to fér?"

Jarda: "Já ti nějak nevím, zní to až moc hezky. Franto, přijde Ti to fér?"
Franta: "Láďo, přijde Ti to fér?"
Láďa: "Nepřijde mi to fér."
"Pánové pánové, mohl bych si prosím na chvilku s panem Ladislavem promluvit v soukromí? Nebude to dlouho trvat, jen mu vysvětlím některé aspekty mé nabídky, aby lépe pochopil, jak je pro vás výhodná."

Po dvou minutách vzrušené debaty na chodbě se oba pánové vrátili. První šel pan Ladislav, který měl v očích užasle omámený výraz člověka, který právě vyhrál hlavní výhru ve sportce. Za ním kráčel pan Výtečník, mírně se usmívající a s majetnicky položenou ruku na rameni pana Ladislava.

"Takže pánové, kdeže jsme to přestali? Aha už si vzpomínám. Takže ještě jednou :

Pošlu k vám pár lidí, co budou všechny vaše zaměstnance otravovat hloupýma otázkama. Potom nakreslí procesní mapy, kterým stejně bude rozumět možná akorát tak tady pan Ladislav. Nakreslí je v nástroji, který tady nemáte a nikdy mít nebudete, protože jedna jeho licence stojí víc než celá tahle vaše fabrika. Ten nástroj neumí exportovat nic jiného než obrázky do wordu, takže kdybyste si náhodou koupili nějaký levnější, bude vám to stejně houby platný, protože ty procesy z toho našeho už v životě nedostanete. A proto budete na každou změnu potřebovat mojí firmu, což vás bude něco stát. A abych nezapoměl, z toho co uděláme využijete tak deset procent a zaplatíte mi za to strašný prachy. Přijde vám to fér?

Jarda: "Já ti nějak nevím, zní to až moc hezky. Franto, přijde Ti to fér?"
Franta: "Láďo, přijde Ti to fér?"
Láďa: "Přijde mi to fér."

"No výborně, takže to můžeme podepsat a já zase půjdu, ještě toho dneska musím hodně stihnout." " No já nevím, neměl by se na to ještě někdo podívat?" " Ale to je zbytečné, váš IT odborník to prověřil, viďte pane Ladislave?" Ladislav přikyvuje (v očích stále stejně nepřítomný výraz, možná jen obohacený o vize aut, pláží a krásných dívek). "Tak co bychom se s tím zdržovali, že? Prosím podpis tady...a ještě jeden tady...výborně, zítra vám dorazí faktura na 99 procentní zálohu na práci a dáme se do to. Tak já půjdu, prosím nevstávejte, cestu ven najdu sám."

"Pane Výtečníku, pane Výtečníku?" " Ano?" Pan Výtečník se ve dveřích otočí. "Jen mi vrtá hlavou ještě jedna otázka, mohu? Jen by mě tak ze zvědavosti zajímalo...proč se ta Vaše firma jmenuje Společný nepřítel?" Panu Výtečníkovi se ve tváři rozhostil ošklivý úšklebek. "No, pane řediteli, myslím, že hned jak mezi vaše zaměstnance vyrazí moji lidé, zjistíte to sám. Na brzkou shledanou..." Dveře klaply a na schodišti ještě dlouho dozníval jeho smích.

"Tak a máme to. No, vidím pane Ladislave, že již jen hoříte netrpělivostí vrátit se na pracoviště, je to tak Láďo (hahaha)?" " Samozřejmě máte pravdu, pane řediteli, (to víš dědo, než sepíšu výpověď, tak to chvíli trvá - hahahahaha), tak já tedy radši půjdu."
"No a co my Franto, nezaběhneme do pojišťovny? Chci ti ukázat mou novou tenisovou raketu, tak nač čekat. A ještě jednu věc ti Franto řeknu, mám takovou příjemnou předtuchu, že dneska jsme začli velikou věc, co na naší firmu bude mít velký dopad (neplete se), už se na to moc těším..."

Příště: co vše se může stát při modelování procesů uvnitř organizace (aneb efektivně k neefektivitě).

Leave a comment

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.